Komu prekáža rada školy ?

Autor: Tomáš Foldyna | 7.4.2013 o 21:40 | Karma článku: 14,28 | Prečítané:  1134x

Aká veľká musí byť zmena v zákone, aby celkom rozbila existujúci a fungujúci systém? Aby sa z  kúsku demokracie v školstve urobila naspäť totalita? Možno sa budete čudovať, ale stačí veľmi málo. Zo zákona č.596/2003, §3 "Vymenúvanie a odvolávanie riaditeľa školy alebo riaditeľa školského zariadenia", odseku 2) stačí vymazať alebo kozmeticky upraviť jedinú vetu: "Návrh rady školy je pre zriaďovateľa záväzný"

 

Táto jediná veta v celom dlhom zákone predstavuje poslednú poistku. Poistku, ktorá horko-ťažko zadržuje fukcionárov obcí, aby títo nevtrhli ako lavína tatárskych nájazdníkov do škôl a neurobili si z nich súkromný podnik.

Aspoň niekedy sa podarilo „potrestať" nezvolením toho riaditeľa, ktorý už priveľa „presúval" prostriedky z verejných financií za tichej podpory zriaďovateľa. Aspoň niekedy sa všeobecne neobľúbený arogantný kamarát niekorého funkcionára nedostal na stoličku riaditeľa, kde by mohol ničiť učiteľov a rodičov.

V súčasnosti existujúca väčšina v parlamente otvára nové možnosti a niektorí čakatelia na funkciu riaditeľa si mydlia ruky. Prekážajúca veta sa vymaže, nenápadne. Veď sa nič nestane, iba jedna veta. Rada školy bude ďalej fungovať, ba aj toho riaditeľa bude akože voliť!

Nie je to tak, vážení učitelia, rodičia a všetci, ktorí financujete zo svojich daní školstvo. Dôvodom zmeny zákona nie je, aby rada školy nezvolila niekoho odborne nespôsobilého. To je iba rozprávka pre naivných. Odborne nespôsobilý kandidát je vyradený ešte pred voľbami.

Dôvod č.1

Existuje jeden hlavný dôvod, prečo veta v zákone niekomu vadí ako červená farba býkovi. Niektorí funkcionári zriaďovateľov majú svojich známych, kamarátov a manželky týchto kamarátov. Veľmi ťažko sa teraz sľubuje týmto priateľom, že dostanú kreslo riaditeľa na škole. Ťažko sa sľubuje a ešte ťažšie splní, keď rada školy zvolí niekoho iného!

Tento fakt niektorých ľudí privádza až k zúrivosti. Chcú predsa iba urobiť dobre kamarátovi a nedá sa. Už pozametali (t.j. odvolali za zvláštnych okolností bývalého riaditeľa), znechutili väčšinu potenciálnych kandidátov, aby sa ani neprihlásili. Lenže rada školy si aj tak niekde vyhrabala inú kandidátku a prekvapivo ju zvolila. Preto chcú podsunúť do zákona zmenu.

Týmto predstaviteľom je jedno, že „ich" riaditeľku neznáša väčšina učiteľov a rodičov, lebo sa už predtým povyhrážala každému, komu mohla. Nevadí im, že atmosféra v škole bude viac ako zlá. Dôležitý je pre nich iba ich záujem, protislužba pre kamaráta.

Zmena zákona sa chystá pre jediný účel. Všetky ostatné reči okolo toho sú iba pre obalamutenie ľudí.

„Nová" rada školy = na to sa môžeme vykašlať

Na čo je orgán bez reálnych právomocí?  Na nič a môžeme ho spokojne zrušiť. Načo majú členovia rady tráviť svoj vzácny voľný čas, spisovať papiere, vyberať kandidáta, keď celý ich návrh môže zriaďovateľ spokojne použiť na vytapetovanie toaliet? Z akého dôvodu majú niečo navrhovať, keď ich návrh nie je pre zriaďovateľa záväzný?

Už teraz sú rady školy skoro na smiech. Zriaďovateľ odvolá riaditeľa, rada školy sa ku tomu podľa zákona vyjadrí (nesúhlasne) a nikto to nemusí ani čítať. Pretože podľa zákona sa týmto vyjadrením rady školy zriaďovateľ nemusí riadiť a dokonca nemusí rade školy ani odpovedať. Výborný zákon!

Ani prípadné pridanie fráz ako „zriaďovateľ zoberie do úvahy ", „zriaďovateľ prihliada", „zriaďovateľ zdôvodní, prečo..." nebude znamenať v praxi nič. Ak sa zriaďovateľ chce opýtať rady školy, rodičov, zamestnancov, nepotrebuje na to zákon. V opačnom prípade sú hmlisté formulácie iba prázdne slová bez reálneho významu.

Rade školy ostala jediná reálna riadiaca právomoc. Voliť riaditeľa. Ak jej zoberú aj túto, nemá význam pre ľudí strácať čas v radách školy a nechávať zo seba robiť bláznov.

Urobiť A aj B

Ostáva napísať nasledovné. Nepotrebujeme sa hrať na demokraciu. Keď ju nechceme, tak nech nie je. Zoberú rade školy skutočnú právomoc voliť riaditeľa? Nech potom tým istým zákonom láskavo zrušia rady školy ako také. Formálne rady školy nikto nepotrebuje. Chceme sa vrátiť do socialistického školstva? Dobre. Ale nech potom zriaďovateľ neočakáva od rodičov extra financie, sponzorovanie, prácu na skrášľovaní školy, pri maľovaní tried. Nech zabezpečí všetky pomôcky žiakom a môže „vládnuť".

Má to jeden háčik. Zriaďovateľ obec alebo mesto NIE JE súkromná firma, ktorá si za svoje peniaze postavila školu, ale žije z daní pracujúcich občanov.

Verím, že rady škôl a každý, komu to nie je jedno, aktívne vystúpi proti tejto zmene zákona. Napriek tomu, ak by takáto zmena v parlamente prešla, dúfam, že rozumní rodičia aj učitelia sa pred voľbou nových riaditeľov vzdajú funkcie v „rade školy" a nebudú robiť pešiakov v nechutnej volebnej fraške. Uvoľnené miesta sa isto rýchlo zaplnia poslušnými posluhovačmi a kamarátmi miestnych funkcionárov. Aspoň bude na prvý pohľad jasné, kto je kto. Uvidíme, kto sa zníži k tomu, aby dával kamarát-kšeftom nálepku demokracie.

Predsa len existuje jedna potrebná zmena v zákone, ktorá sa týka riaditeľov škôl. Bolo by vhodné omeziť počet funkčných období riaditeľa, alebo počet funkčných období v rade za sebou. Na tom by mali zákonodárci popracovať, namiesto okliešťovania posledných pravomocí rady školy...

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Šéf protikorupčného úradu Kovařík: O Ficovom hlase sme viedli polemiky

Policajti pri citlivých kauzách nemôžu zisťovať všetko, musia brať ohľad aj na česť politika, tvrdí Ficov šéf boja proti korupcii.

ŠPORT

Nórsky divák nevedel, že Sagana na Tour de France vylúčili

Ľudia v Nórsku si majstrovstvá sveta v cyklistike užívajú.

DOMOV

Zo Smeru odišiel celý regionálny klub, nechce povedať prečo

Sarosta obce Rišňovce sa sťažuje na ignoráciu zo strany vedenia Smeru.


Už ste čítali?